Czy jesteś zakupoholiczką?

Tak, robienie zakupów może stać się nałogiem i to równie niebezpiecznym co picieZakupoholiczka alkoholu, palenie papierosów czy branie narkotyków. Kupowanie wydaje się niewinną czynnością, której przecież poddaje się chyba każda z nas. Prawda jest taka, że kolorowe sklepy z nieodpartą siłą zachęcają do pozostawiania w nich bardzo dużych sum. Psycholodzy już określili, że istnieje coś takiego jak mania robienia zakupów, czyli zakupoholizm. Po czym poznać, że robienie zakupów staje się niebezpieczne? Jeśli w pewnym momencie zauważysz –  lub Twoi przyjaciele zaobserwują – że kupujesz rzeczy zbędne, przedmioty i ubrania, które kompletnie do niczego Ci się nie przydają, a nabywasz je nie bacząc na małą ilość pieniędzy i mimo tego czerpiesz z tego nieopisaną przyjemność, może to oznaczać, że pora uświadomić sobie poważny problem.

Na samym początku może uda Ci się samej przejąć kontrolę nad zakupami, jeśli jednak nie powiedzie Ci się, warto pomyśleć nad wizytą u psychologa. Na początek jednak poznaj kilka prostych raz związanych z ograniczaniem wydatków:

1. Jeśli masz kartę kredytową, to zostawiaj ją w domu, a na zakupy zabieraj wyłącznie gotówkę. Skończą się pieniądze – skończą się też zakupy.

2. Przed zakupieniem danej rzeczy zadawaj sobie pytania: czy naprawdę tego potrzebuję? czy ten kolor będzie mi pasował? czy na pewno będę to nosić? czy te buty są modne? Może wzbudzisz w sobie wątpliwości, a nawet niechęć do kupienia tego.

3. Ustal sobie kwotę, którą przeznaczysz na zakupy. Przeanalizuj swoje wydatki: czy to, co wydajesz jest współmierne do kieszonkowego?

4. Zapisuj swoje wydatki: ile i na co dokładnie wydajesz. Jeśli zobaczysz, ile niepotrzebnych rzeczy kupiłaś, być może zdasz sobie sprawę, jak bardzo pod wpływem impulsu działałaś.

5. Przelicz swoje zakupy. Może po przeliczeniu okazałoby się, że kilka par butów, kilkanaście podobnych bluzek czy partie tych samych kosmetyków mogłyby być niezapomnianymi wakacjami? Po kilku miesiącach oszczędzania można odłożyć na naprawdę fajny wakacyjny wyjazd, po którym zostaną Ci fantastyczne wspomnienia. Bo co zostaje Ci po dziesięciu takich samych rzeczach w szafie?

6. Odczekaj kilka dni zanim coś kupisz. Jeśli coś Ci się spodoba, nie kupuj tego od razu. Odczekaj 2-3 dni lub nawet tydzień i dopiero wtedy sprawdź, czy naprawdę nadal chcesz to mieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *