Jak rozpoznać czy jestem uzależniona?

Nałóg papierosy, tytoń, dopalacze, palenie trawyW najbardziej ogólnym znaczeniu uzależnienie to nabyta, bardzo silna potrzebna wykonywania jakiej czynności lub spożywania jakiejś substancji. Najczęściej słyszymy lub spotykamy się z uzależnieniami od narkotyków, alkoholu, leków, papierosów, ale uzależnić można się również od komputera, Internetu, zakupów, oglądania telewizji, jedzenia słodyczy, picia kawy, gier hazardowych czy pracy. Według psychologii uzależnienie zakłada wszystkie przypadki, kiedy człowiek czuje się zmuszony zaangażować w coś, co bywa bardzo ryzykowne dla jego zdrowia i życia, a jego zachowanie może wymykać się spod kontroli.

Bardzo ważna jest obserwacje siebie i swoich zachowań, które mogą okazać się objawami jakiegoś uzależnienia. Jeśli jakieś zachowanie szybko stało się Twoim nawykiem i nie wyobrażasz sobie dnia bez wykonania tej czynności, warto zastanowić się, czy wszystko jest w porządku. Postaraj się zrobić sobie od tego przynajmniej jednodniową przerwę. Sytuacja może stać się groźna, jeśli dodatkowo dostrzeżesz, że to zachowanie jest częste, regularne, wręcz stereotypowe i zabiera Ci bardzo dużą ilość czasu, przez co zaniedbujesz inne obowiązki.

Uzależnienie bywa przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, finansowych, szkolnych lub rodzinnych. Często zdarza się tak, że nawyk staje się pewnego rodzaju natręctwem i dzień bez wykonania danej czynności staje się dniem straconym, a Ty odczuwasz z tego powodu ogromne wyrzuty sumienia. Zerwanie z uzależnieniem na stałe jest bardzo trudne, dlatego warto zwrócić się o pomoc do rodziców, nauczyciela, przyjaciół i psychologa lub pedagoga szkolnego.

Każdy nałóg wpływa destrukcyjnie na Twój organizm i Twoje otoczenie. RobieniePOmoc przy uzależnieniach, uzależnienie od komputera codziennych zakupów może wydawać Ci się niewinne do momentu, gdy zauważysz, że kupujesz rzeczy niepotrzebne i bezwartościowe, przez co tracisz zaoszczędzone lub zarobione pieniądze. Przez nałogi i uzależnienia zrywają się najważniejsze więzi rodzinne i przyjacielskie, ponieważ osoba pozostająca w amoku nie dba o swoich najbliższych.

Jeśli widzisz u siebie jakiekolwiek objawy, choćby najdrobniejsze, postaraj się kontrolować swoje życie i zachowanie. Nie bój się rozmowy z najbliższymi osobami. Nie od dziś wiadomo, że z problemów najłatwiej wychodzić z przyjaciółmi i rodziną.