Przyjaźń

Przyjaciel to osoba, której możemy całkowicie zaufać, dlatego przyjaciel jest tak ważną osobą w naszym życiu. Ale o przyjaźń, podobnie jak o miłość, należy i trzeba dbać. Nie wolno jej zaniedbywać ani o niej zapominać. Przyjaźń może się zrodzić w każdej chwili, raz stanie się to pomiędzy dwiema osobami, które znają się od lat, a w innym wypadku okaże się, że przyjaciółką okaże się koleżanka ze szkolnej ławki, którą uważałaś za zwykłą znajomą, ale okazało się, że można jej się zwierzyć, zaufać, a i ona zaufała Tobie. To zapowiada naprawdę piękną przyjaźń. Dlatego warto się postarać, aby jej nie stłumić i nie zniszczyć. Warto ją za to podsycić i o nią zadbać. Można zacieśniać więzy poprzez wspólne wypady, np. do kina, na spacer lub babskie zakupy. W czasie takich sytuacji poznajemy się nawzajem, dużo rozmawiamy, a co najważniejsze, przebywamy ze sobą. I nadejdzie w końcu taki moment, kiedy okaże się, że właśnie ta osoba stała się dla Ciebie najbliższa, że lubisz z nią rozmawiać, zwierzać się z niepowodzeń i chwalić osiągnięciami. Tak, to niechybny znak przyjaźni w rozkwicie.

I tu rodzi się kolejny problem: jak zadbać o tego rodzaju przyjaźń, już nie kiełkującą, ale trwającej od dłuższego czasu? Wydawać by się mogło, że to nic trudnego, ale pamiętajmy, że drugą osobę można łatwo zranić. Między kobietami bywa tak, że kiedy u jednej na horyzoncie pojawia się chłopak, to przyjaciółka jest trochę zepchnięta, bo to chłopak pochłania nasz czas i całą naszą uwagę. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że przyjaciółka będzie czuć się niepotrzebna i nie będzie miała ochoty odezwać się pierwsza, zwłaszcza jeżeli zabiegała o kontakt z Tobą, a Ty nie miałaś czasu. Nie ma sensu wybierać między chłopakiem a przyjaciółką. Ktoś kiedyś mądrze powiedział, że faceci przychodzą i odchodzą, ale przyjaciółka zostanie. Dlatego zanim dojdzie do takiej sytuacji, zastanów się kilka razy, kto jest dla Ciebie naprawdę ważny. I nie chodzi tutaj nawet o dokonywanie wyboru, ale o rozsądne podzielenie czasu między chłopakiem a przyjaciółką.

Przyjaźni nie da się budować tylko na plotkach między przyjaciółkami. Można rzadko się widywać, a mimo to podtrzymywać fantastyczną przyjacielską więź, bo najważniejsze są rozmowa, wsparcie udzielanie drugiej osobie, szczerość, zaufanie, ale oczywiście wspólne wyjście do kina czy na basen też nie zawadzą. Trzeba tylko pamiętać o tym, że przyjaźń może być bardzo krucha, jeśli nie będziemy potrafiły o nią odpowiednio zadbać, dlatego zawsze starajmy się być dla swoich przyjaciół dostępni i otwarci na ich problemy.