Dojrzewanie

Co tu kryć – to bardzo ciężki okres w życiu każdego człowieka. Ale wcale nie musi oznaczać, że jest nie do przejścia. Ciągle się słyszy jak rodzice lub nauczyciele mówią, że chcieliby znów mieć naście lat. I nic w tym dziwnego, bo ten okres jest też najpiękniejszym czasem dorastania. Z wielu powodów. Owszem, mamy na karku szkołę i inne obowiązki, ale mimo wszystko mamy też mnóstwo czasu na dobrą zabawę. Według definicji, dojrzewanie to okres przejściowy między dzieciństwem a dorosłością. Krótko mówiąc: z jednej strony mamy już nieco starsze i poważniejsze zainteresowania, ale z drugiej strony wciąż w pewnej mierze jesteśmy dziećmi. Okres dojrzewania jest momentem wielu problemów, dlatego musimy pamiętać, że zawsze mamy kogoś, do kogo możemy się zwrócić z naszymi kłopotami: rodziców, przyjaciół, nauczycieli, pedagogów szkolnych lub specjalne anonimowe infolinie. Nie bójmy się otworzyć przez osobami, którymi ufamy, nawet jeśli bagatelizujemy problemy.

Każdy z nas jest inny i inaczej podchodzi do pewnych spraw. Ogromnym problemem wielu nastolatków jest samotność. Każda z nas to przeżywała, doskwiera nam zwłaszcza w trudnych życiowych momentach. Jak sobie zatem z nią radzić? Po pierwsze: zastanów się dlaczego tak się czujesz? Czy sama odsunęłaś od siebie przyjaciół czy to z ich winy jest jak jest? Jeśli zakończyłaś niedawno związek, zastanów się nad przyczynami, i najważniejsze – nie użalaj się i nie rozpaczaj. Daj sobie jeden dzień na płacz i wyrzucenie smutków, ale potem staraj się zrobić wszystko, aby pokonać smutek. Bo to on jest przyczyną samotności. Jeśli przeżywasz rozwód rodziców i stąd bierze się poczucie samotności, pamiętaj – nie obwiniaj się o to. Rozstanie rodziców nigdy nie jest spowodowane przez Ciebie.

Samotność jest często obecna wśród młodych, dojrzewających ludzi. Nie bójcie się prosić o pomoc dorosłych, wielu z nich naprawdę stara się Wam pomóc, więc miejcie odwagę zwrócić się do nich. Oni naprawdę nie są wrogami.

W okresie dojrzewania bardziej niż zazwyczaj dają się we znaki kompleksy. Prawda jest taka, że są one uciążliwe, ale nie są niezwyciężone. Nad wszystkim da się popracować, wystarczy chwila skupienia i chęć walki. Jeśli uważamy, że mamy trochę za dużo kilogramów, zamiast rzucać się w wir ciężkich i nieodpowiednich diet, lepiej po prostu zacząć się zdrowo odżywiać: jeść więcej owoców, zrezygnować ze słodyczy, zacząć uprawiać jakiś sport. Jeśli chcemy coś w sobie zmienić, bo się sobie nie podobamy, warto wybrać się do fryzjera lub stylisty, z pewnością zaproponują nam ładną i ciekawą fryzurę. Jeśli czujemy się mało błyskotliwi: sięgnijmy po dobrą książkę, obejrzyjmy fajny film, oderwijmy się od rzeczywistości na kilka godzin.