Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

W życiu każdej młodej kobiety nadchodzi taki czas, kiedy trzeba udać się naWizyta u lekarza pierwsze badanie do lekarza ginekologa. Wizyta u ginekologa wywołuje strach i niepewność, bo trzeba opowiedzieć o intymnych sprawach. Samo dojrzewanie nie musi być powodem udania się do ginekologa. Kiedy dostaniesz pierwszy okres – wtedy zaleca się wizytę ginekologa, aby Cię zbadał i sprawdził, czy wszystko jest w porządku.

Kiedy trzeba udać się do ginekologa?

Kiedy coś jest nie tak z cyklem, np. w wieku 16 lat nie masz jeszcze miesiączki albo menstruacja po dwóch latach jeszcze się nie uregulowała. Bardzo bolesne miesiączki i silne skurcze również powinny skłonić Cię do odwiedzenia ginekologa.

Jakiego lekarza wybrać?

Wybór ginekologa może być trudny. Często bywa tak, że młoda dziewczyna idzie do lekarza, który leczy jej mamę. Jeśli czujesz się z tym komfortowo, a mama poleca ginekologa, to nie ma żadnych przeciwwskazań. Wiele dziewczyn woli iść do kobiety ginekologa, bo wtedy czują się lepiej. Jeśli bardzo obawiasz się pierwszej wizyty, to idź do lekarza z mamą lub bliską przyjaciółką. Choć pamiętaj, że na czas badania lekarz może wyprosić z gabinetu towarzyszącą Ci osobę, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, iż nie wszystkimi sekretami młode pacjentki chcą się dzielić z mamą lub koleżanką. Jeżeli nie wiesz, jakiego wybrać lekarza, zapytaj o to lekarza rodzinnego, do którego chodzisz, lub jakąś bliską Ci osobę.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Jeśli idziesz do lekarza sama, zapytaj mamę, jakie choroby przechodziłaś w dzieciństwie. Ginekologowi trzeba również podać datę pierwszej i ostatniej miesiączki. Jeśli prowadzisz kalendarzyk menstruacyjny, to zabierz go ze sobą. Lekarz może zapytać Cię o to, czy współżyjesz. Najlepszym czasem na badanie ginekologiczne jest termin między jedną a drugą miesiączką. Badanie na krótko przed okresem bywa bardzo nieprzyjemne, a podczas miesiączki ginekolog nie będzie mógł Cię zbadać dokładnie.

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Należy położyć się na fotelu ginekologicznym i umieścić nogi w specjalnych uchwytach. Jeśli nie rozpoczęłaś współżycia, lekarz zbada Cię przez odbyt, a jeśli pierwszy raz masz już za sobą wszystkie, to zbada Cię przez pochwę. Podczas badania lekarz może naciskać na Twój brzuch, aby sprawdzić, czy nie występują jakieś nieprawidłowości w budowie organów wewnętrznych. Badanie za pomocą wziernika to sprawdzenie wnętrza pochwy za pomocą specjalnej rurki. Jeśli masz nienaruszoną błonę dziewiczą, to badania wziernikiem nie wykonuje się.