Pielęgnacja cery trądzikowej

problemy ze skórąWielu osobom po trądziku pozostają przebarwienia i blizny. W części przypadków takich powikłań można by uniknąć – wystarczy stosować się do zaleceń odnośnie pielęgnacji cery trądzikowej. Podstawowe z nich brzmi: nie wyciskaj pryszczy.

Pryszcze na twarzy pojawiają się wskutek toczących się w skórze procesów zapalnych. Zmianom zapalnym towarzyszy obecność bakterii. Inne bakterie są wszędzie wokół nas. Mamy je też na skórze i na dłoniach.

Wyciskając pryszcze nie tylko narażamy tkanki na uszkodzenia mechaniczne (bo i do takich dochodzi), ale i na zakażenia, które pogłębiając zmiany skórne prowadzą do powstania takich zmian, które nie goją się zupełnie bezproblemowo – pozostają po nich blizny, nierówności przebarwienia, które znacznie trudniej usunąć niż zapobiec ich pojawianiu się.

 

Jakie inne choroby mogą pojawić się oprócz trądziku?

Trądzik to trądzik. Powstaje wskutek nadmiernej produkcji łoju, zaczopowania ujścia gruczołów łojowych i działalności bakterii trądzikowych. Każdą zmianę skórną tego typu można jednak dodatkowo zakazić prowadząc do powstania znacznie poważniejszych i trudniejszych do wyleczenia dolegliwości. I tak, u osób, które nieodpowiednio obchodzą się z trądzikiem mogą wystąpić powikłania po trądziku takie jak: ropne zapalenie mieszków włosowych, łupież rumieniowy albo ropnie pach. Oprócz nich pojawiają się też liszajec zakaźny, promienica, róża i różyca. Rozdrapując i wyciskając pryszcze możemy też nabawić się boreliozy. Wszystkie te choroby są i nieprzyjemne, i męczące i wymagają specjalnego leczenia. O ile w zdecydowanej większości przypadków trądzik można załagodzić ogólnodostępnymi preparatami przeciwtrądzikowymi, o tyle z dolegliwościami wymienionymi wyżej sobie nie poradzimy. Konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarza. Innego sposobu nie ma.

 

Najczęstsze objawy chorób

Są różne, ale podstawowym sygnałem, który powinien nas zaalarmować jest długo utrzymujące się zaczerwienienie skóry (po niedozwolonym wyciskaniu), bądź też zaostrzenie już istniejącego trądziku. Stwierdzając objawy tego typu powinniśmy natychmiast poszukać pomocy u lekarza. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej, bo tym mniejsze zagrożenie rozprzestrzenienia się zmian oraz nabawienia się pozostałości w postaci blizn i przebarwień.

 

Profilaktyka w leczeniu trądziku

Większość zakażeń i powikłań powodowana jest wyciskaniem pryszczy. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarzy i kosmetologów – pryszczy nie powinniśmy w żaden sposób usuwać mechanicznie, bo możemy doprowadzić do uszkodzenia tkanek albo powstania i rozprzestrzenienia się zakażeń. Warto zdać sobie sprawę, że na naszej skórze, a szczególnie na dłoniach, aż roi się od drobnoustrojów. Większość z nich tylko czyha by nas zaatakować. Nie wolno dawać im powodu. Kolejne zagrożenie wiąże się z nieodpowiednią pielęgnacją. Twarz dotkniętą trądzikiem należy oczyszczać płynami bądź żelami o właściwościach bakteriobójczych. W ten sposób wyeliminujemy przynajmniej część drobnoustrojów. Ręcznik używany do osuszania twarzy również trzeba dość często wymieniać, a lekarze w swoich zaleceniach idą nawet dalej – polecają używanie jednorazowych, papierowych ręczników.

 

Czy farmakologiczne leczenie jest skuteczne?

Leczenie może być dość skomplikowane i musi zostać dopasowane do rodzaju zakażenia. Większość drobnoustrojów mogą zniszczyć antybiotyki, ale te należy dobrać do rodzaju choroby (i szczepu bakterii, który chcemy zwalczyć). Wizyta u lekarza jest w tej sytuacji obowiązkowa. Samodzielnie takich zakażeń nie leczmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *