Czym jest pratchettomania?

Terry-Pratchett książkiPratchettomania ponoć roznosi się bardzo szybko i dosyć łatwo można się tym zarazić. Co należy zrobić? To proste – przeczytać jakąkolwiek książkę autorstwa Terry’ego Pratchetta, najlepiej z cyklu Świata Dysku. Komu spodobają się książki Pratchetta? Osobom, które lubią humor, ironię i fantastykę. Jego książki to połączenie między innymi tych trzech elementów. Pratchett świetnie opisuje otaczającą nas rzeczywistość i żartuje z czego tylko się da.

Świat Dysku to cykl niedługich powieści, które mają różnych bohaterów. Znajdziemy tutaj m.in. wampiry (a raczej vampiry), czarownice, krasnoludy, trolle, wilkołaki, bogów, tyrana rządzącego miastem Ankh-Morpork, strażników miejskich, na czele z Samuelem Vimesem oraz mnóstwo innych postaci znanych z literatury fantastycznej…

Wyjątkowość dzieł tego angielskiego pisarza polega przede wszystkim na tym, że potrafi żonglować tym, co oferuje na co dzień kultura – ta wysoka i ta niższa. Vampiry tworzą Ligę Czarnowstążkowców, czyli vampirów, które postanowiły porzucić haniebny nałóg picia ludzkiej krwi i chcą udowodnić, że potrafią żyć w społeczeństwie. W Prawdzie Otto Chriek, vampir i jeden z fotoreporterów azety (czyli ziemskiej gazety), miewał inny problem, mianowicie rozsypywał się w proch za każdym razem, gdy robił zdjęcie i błyskał flesz. W innej powieści, Wyprawie czarownic, Pratchett pokazuje znane i lubiane bajki oraz baśnie z zupełnie innej strony. Okazuje się na przykład że zły wilk z bajki o Czerwonym Kapturku wcale nie był zły, tylko rzucono na niego zły urok. Fascynująca jest też postać Śmierci, który (tak, to nie pomyłka, u Pratchetta Śmierć jest facetem) przewija się właściwie przez większość dzieł cyklu, zabiera od czasu do czasu jakąś postać, pomaga mu Śmierć Szczurów. W Wiedźmikołaju Śmierć zastępuje tytułowego Wiedźmikołaja (odpowiednik naszego św. Mikołaja), który gdzieś zniknął w tajemniczych okolicznościach, roznosi grzecznym dzieciom prezenty i uczy się wymawiać radośnie: HO, HO, HO.

Przykładów świadczących o humorze i oryginalności Pratchetta można by wymieniać jeszcze sporo. Poza Światem Dysku jest też autorem Trylogii Johnny’ego Maxwella i Trylogii Nomów. Krótko mówiąc – warto sięgnąć po prozę tego pisarza, choćby dlatego, żeby na własnej skórze przekonać się, czy jego świat nas wciągnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *