Ciekawe książki dla młodzieży warte polecenia

ranking książek dla młodzieżyKsiążka to najlepszy przyjaciel. Nie zdradzi, nie wyjawi powierzonych jej tajemnic, zawsze zrozumie. Warto czytać, choćby po to, by rozwijać nie tylko swoją wyobraźnię, ale i wrażliwość i wzbogacać słownictwo. Ograniczając się tylko do przymusowych lektur, sami zniechęcamy się do książek. A przecież jest tyle ciekawych historii, godnych poznania.

Wśród książek dla nastolatków od pewnego czasu nieodmiennie królują powieści fantasy koniecznie z wzruszającym wątkiem miłosnym. Kto z nas nie lubi tego typu książek? Miłość, najlepiej taka zakazana, tajemnica i inspirująca nutka grozy. Taka jest właśnie saga „Zmierzch” czy choćby „Szeptem” autorstwa Becci Fitzpatric.

Zmierzch Stephenie Meyer – niezwykle porywająca opowieść, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Jej bohaterka, siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington i poznaje tajemniczego, przystojnego Edwarda Cullena. Chłopak ma nadludzkie zdolności – nie można mu się oprzeć, ale i nie można go rozgryźć. Dziewczyna usiłuje poznać jego mroczne sekrety, nie zdaje sobie jednak sprawy, że naraża tym siebie i swoich najbliższych na niebezpieczeństwo. Okazuje się, bowiem, że zakochała się w wampirze…

SzeptemBecca Fitzpatric – czasem zdarza się miłość nie z tego świata. Naprawdę nie z tego świata… Patch jest tajemniczy i zabójczo przystojny. Nic dziwnego, że szesnastoletnia Nora uległa jego urokowi. Niemal natychmiast w jej życiu zaczęły dziać się rzeczy, których nie da się wytłumaczyć. Chyba że… Chyba że ktoś wie, że znalazł się w samym środku bitwy. Bitwy, którą od wieków toczą Upadli z Nieśmiertelnymi. O Twoje życie. Ale cicho sza… Są tajemnice, o których mówi się tylko szeptem.

By nieco zejść na ziemię, warto czasem sięgnąć także po klasykę. Jak choćby „Opium w rosole” Małgorzaty Musierowicz. W jej książkach z cyklu Jeżycjada zakochały się już miliony polskich nastolatek.

Opium w rosoleMałgorzata Musierowicz – piąty tom z wielokrotnie wznawianego i tłumaczonego na wiele języków cyklu Jeżycjady. Wspaniała, pełna humoru i kształcąca dla młodego pokolenia lektura. Autorka, prezentując losy rodziny Borejków i ich przyjaciół, przedstawia realia życia, codzienności w czasach peerelowskich.

Każda nastolatka obowiązkowo musi także sięgnąć po książkę „My” Anny Borowicz. To pozycja przeznaczona szczególnie dla młodzieży, opowiada bowiem o losach i codziennym życiu nastolatków.

My –  Anna Borowicz – tydzień z życia czwórki młodych ludzi. Kasię (studentkę pierwszego roku historii sztuki), Aleksa (15-letniego gimnazjalistę), Julkę (17-letnią licealistkę) i Tomka (20-latka pracującego w sklepie odzieżowym) mimo różnicy wieku, zainteresowań, środowisk, w których się obracają, charakterów, zachowań i problemów życia codziennego łączy jedno – zagubienie i niesamowita samotność. Zamiast bliskości drugiego człowieka – internet, zamiast rozmowy z przyjacielem – piwo wypite w samotności, zamiast rozmowy z rodzicami – własny zamknięty pokój. A w ciągu tygodnia może zdarzyć się wszystko: kradzież, próba molestowania, odejście ojca…

Warto sięgnąć także po bardziej ambitną prozę, jak choćby „Dowód tożsamości Minkowskiego.

Dowód tożsamościAleksander Minkowski – Trudno odnaleźć prawdę o sobie. Dowodem tożsamości może być poszukiwany przez Elzę w ziemi skarb, postawa cierpiącego na białaczkę Błażeja w obliczu nadchodzącej śmierci czy prawda odkryta przez Waldka o przeszłości swoich rodziców… Ale tak naprawdę każdy bohater tej książki musi zajrzeć w głąb swojej duszy.

Odwiedzając księgarnię czy bibliotekę, warto pamiętać, że wśród masy książek obowiązkowych, które musimy przeczytać, bo zmusza nas do tego system edukacji, jest wiele takich lektur, po które warto sięgnąć samemu, by przekonać się, jak wiele ma nam do zaoferowania świat literatury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *